GLAS OCH KERAMIK / Konstglas / Konstglas 5406046
nr 540 6046
Oiva Toikka
(1931-2019), Finland
Konstglas, IIittala, signerad O. Toikka, Duva, höjd: 18 cm
Oiva Toikka, finländsk glaskonstnär, tecknare och scenograf född 1931 i Karelen, död 2019.
Utrop:
500 kr
Såld:
950 kr
måndag 8 september 2008
kl 16:26:53
500 kr
800 kr
900 kr
Oiva Toikka
Läs mer om Oiva Toikka
Oiva Toikka (f. 1931)
Finländsk keramiker och glaskonstnär. Verksam på Rörstrand i mitten av 1980-talet. Gjorde mycket konstgods samt servismönstret Cobolti.
Oiva Toikka
Läs mer om Oiva Toikka
nr 540 6046
Oiva Toikka
(1931-2019), Finland
Utrop: | 500 kr |
Såld: | 950 kr |
måndag 8 september 2008 |
Oiva Toikka
Oiva Toikka, finländsk glaskonstnär, tecknare och scenograf född 1931 i Karelen, död 2019.Läs mer om Oiva Toikka
Oiva Toikka (f. 1931)